- 19.07.2016
- 4784
- iHealth
Гіпертонія, гіперліпемія і гіперглікемія є найпоширенішими хронічними захворюваннями у літніх людей. З 2000 до 2015 року число людей, які померли від підвищеного артеріального тиску, становить 41%. Мережа Lei Feng надає наступну інформацію: з 10 користувачів даного пристрою 2-3 людини страждає від гіпертонії. Кількість чоловіків і жінок, що користуються тонометром, приблизно однакова. Проте більшою мірою на гіпертонічну хворобу страждають чоловіки.
Поширеність гіпертонії у чоловіків і жінок
- 71% чоловіки
- 29% жінки
На сьогоднішній день перед нами постає широкий вибір різних тонометрів, які ми можемо використовувати в домашніх умовах. Але основною перевагою нашого розумного тонометра є синхронізація результатів вимірювань з різними пристроями і подальша обробка отриманих даних.
Переглядаючи інформацію про тонометри, ми часто зустрічаємо такі питання:
- Чи правильно вимірює тиск електронний тонометр?
- Яка різниця між ртутним і електронним тонометром?
- Тонометр якої фірми є оптимальним варіантом для подарунка батькам?
- Чи є електронний тонометр точнішим від ртутного тонометра?
Нижче описана найбільш небажана ситуація, яка часто виникає в сім'ях:
«Синку, у мене складається враження, що мій тонометр неточно вимірює тиск. Мої нинішні результати відрізняються від тих, які у мене були в лікарні».
Якщо ви не зможете відповісти і переконати батька, він скаже вам, що більше не потрібно купувати подібні електронні «прилади». Ми спробуємо розвінчати ваші сумніви і сподіваємося, що ви будете спокійні, подарувавши даний тонометр своєму батькові.
Стандартні методи вимірювання тиску
Ми звикли до неінвазивних методів вимірювання артеріального тиску. Але насправді також існують інвазивні методи вимірювання артеріального тиску, до яких, в разі медичного показання, вдаються лікарі у відділеннях інтенсивної терапії. В даному розділі ми розглянемо неінвазивні методи вимірювання артеріального тиску, а саме: аускультація артерії (стетоскоп) і осцилографічний метод.
Раніше артеріальний тиск вимірювався за допомогою Рукава Ріва-Роччі (ртутний тонометр). Манжета накладається на середню третину плеча, після чого відбувається підвищення тиску в рукаві до повного припинення кровообігу нижче рукава. Потім доктор вислуховує артерію нижче рукава і визначає максимальний і мінімальний тиск. Даний вид тонометра вважається традиційним. Він досі використовується в лікарнях, але самостійно людина не зможе скористатися ним. Тому вам не слід вибирати і купувати такий тонометр для ваших батьків.
Останнім часом широку популярність отримав так званий «розумний» тонометр, простіше кажучи, електронний тонометр на зап'ястя або біцепс. В його основі лежить вислуховування і аналіз амплітуди пульсації крові від тиску здавлювання. Можна відзначити, що алгоритм роботи і обчислення осцилографічного методу також базується на основі стетоскопу.
Чому методика аускультативной оцінки артеріального тиску є більш точною?
- Ртуть більш чутлива до визначення величини тиску, тому похибка такого виміру мінімальна.
- Осцилографічний метод базується на основі амплітуди коливань (осциляції). В даному випадку артеріальний тиск визначається після відповідного алгоритму обчислення. Але між різними виробниками є деякі розбіжності в алгоритмі обчислення, саме з цієї причини можливі деякі незначні відмінності в результатах вимірювання тиску.
Зараз у багатьох електронних тонометрах є вбудований дисплей, а також можлива синхронізація даних з мобільним телефоном, наприклад, iHealth тонометр і MUMU тонометр, на якому можливе використання телефону в якості дисплея для демонстрації результатів вимірювання тиску.
В iHealth тонометрі першого покоління також була можливість вибору телефону в якості дисплея тонометра. За словами менеджера з маркетингу компанії iHealth, Wang Jun Shan, створивши перший iHealth Wi-Fi тонометр без дисплея, вони визначили рівень попиту на даний товар. Після чого компанія представила друге покоління тонометра з дисплеєм на основному пристрою, поштовхом до створення якого стала інформація про те, що переважна кількість користувачів тонометра є старше покоління.
Ця інформація знайшла своє підтвердження в даних, наданих компанією MUMU: користувачі тонометром у віці 50 років і більше складають 42.5% (Малюнок 1), користувачі віком 45 і більше складають 20% (Малюнок 2).
Після проведення дослідження 30% опитаних хотіли, щоб тонометр мав вбудований дисплей, оскільки це більш зручний спосіб перевірити результати вимірювань тиску для літніх людей. При цьому 22% опитаних користувачів виявили бажання мати тонометр з вбудованою функцією звукового нагадування, що також значно полегшить життя для людей старшого віку. 80% користувачів акцентують свою увагу на тому, що найбільш важливим для них є точність вимірювання, а головним бажанням 60% користувачів є простота використання пристрою.
Через різні експлуатаційні обмеження ми не можемо використовувати методику аускультативной оцінки артеріального тиску в домашніх умовах. В такому випадку, яким чином можна визначити точність вимірювання електронного тонометра? Видання 2005 року «Керівництво лікувально-профілактичних заходів від гіпертонії, Китай» в розділі 3.4.1 Кров'яний тиск визначається:
«Слід виконувати вимірювання артеріального тиску вимірювальним ртутним сфігмоманометр або електронним тонометром, який пройшов тестування і відповідає міжнародному стандарту».
Що мається на увазі під міжнародним стандартом: оприлюднені стандарти і оцінювання точності вимірювань Американської асоціації медичного обладнання AAMI; випущена в 1990 році нова програма Британської наукового товариства BHS щодо проблеми гіпертонії.
Таким чином, якщо тонометр має сертифікацію AAMI і BHS, ви можете бути впевнені в точності його виміру, а також можете сміливо давати користуватись ним людям у віці.
Наприклад, в інструкції до iHealth тонометра другого покоління є перелік внутрішньодержавних стандартів, яким відповідає даний пристрій:
- GB 9706.1-2007 (Медичне електрообладнання Частина 1: Загальні вимоги до безпеки);
- YY 0670-2008 (Автоматичне неінвазивное вимірювання артеріального тиску);
- JJG692-2010 (Процедура автоматичного неінвазивного вимірювання артеріального тиску);
- YY 0505-2012 (Вимоги до електромагнітної сумісності та тестування);
- і так далі.
Технічні питання вирішені, але справжня проблема ще попереду.
Неточності вимірів
Часто люди похилого віку звертають увагу на те, що виміряний в медичній установі артеріальний тиск за допомогою аускультації артерії (стетоскоп) і результати вимірювань в домашніх умовах за допомогою осцилографічного методу мають деякі відмінності. В чому причина?
Дана проблема пов'язана з трьома обставинами:
- Коли лікар вимірює ваш тиск, ви мимоволі можете відчувати деяке хвилювання, що згодом викликає підвищення артеріального тиску. На відміну від молоді, артеріальний тиск літніх людей в більшій мірі залежить від їх психологічного та емоційного фону. Це і може стати причиною різниці між вашими результатами вимірювань тиску.
- Артеріальний тиск знаходиться в нестійкому стані. Навіть якщо ви поміряєте тиск два рази поспіль, ваші показники будуть трохи відрізнятися, не кажучи вже про те, якщо ви зміните тонометр або точку вимірювання тиску. Навіть якщо літня людина принесе свій домашній тонометр в медичний заклад для порівняння, все одно показники тиску можуть відрізнятися в зв'язку з постійною динамікою та коливаннями артеріального тиску.
- Існує ще одна обставина, про який слід згадати. Це стосується робочого режиму пристрою. Навіть в інструкції до пристрою виробники перераховують запобіжні заходи. У разі неправильної експлуатації тонометра ваші показники артеріального тиску можуть відрізнятися або зовсім бути неправильними.
Тому, навіть найкращий виробник тонометрів може говорити лише про точність алгоритму обчислення пристрої та чутливості датчиків. Але якщо він гарантує абсолютну схожість результатів вимірювань тиску в домашніх умовах з тими показниками тиску, які ви отримуєте в медичному закладі, це свідчить про неправдивість і нечесності виробника.
Якщо після прочитання цієї статті, ви подаруєте вашому татові тонометр, а він матиме сумніви, щодо достовірності результатів його тиску, ви сміливо можете заспокоїти і переконати його, аргументуючи свої слова науковими фактами.